adevaruldespreosiceanu
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cezar Osiceanu Bruxelles 1995

In jos

Cezar Osiceanu Bruxelles 1995 Empty Cezar Osiceanu Bruxelles 1995

Mesaj  razvan Sam Apr 28, 2012 5:15 pm

1995 Ziua Nationala a Romaniei la Bruxelles
In urma primei participari la un Campionat European a unui ciobanesc romanesc mioritic si a prezentarii primului film documentar despre aceasta rasa facuta in Europe de postul RTL, am avut placerea sa fiu invitat impreuna cu Ursu sa particip la acest eveniment sarbatorit in Bruxelles de catre fiecare stat nou membru al Uniunii Europene.
De data aceasta am plecat cu avionul din Romania si dupa multe peripetii legate de cusca prea mica,etc am ajuns in fine la Bruxelles unde ne asteptau prietenii Romaniei si ai ciobanescului romanesc Dan Banica si Marc Degimbe.
Ziua in care am participat la acest eveniment a fost una neasteptat de frumoasa pentru ca in acea perioada a anului in Belgia ploua indelung.
Emotii,presa,curiosi.romani de peste tot,un alai urias au insotit delegatia noastra la Primarie si apoi in spatiul de langa statuia lui Manneken Piss simbolul orasului Bruxelles.Statuia a fost imbracata cu acest prilej in port de cioban roman si Ursu si Molda de Romania au asigurat autenticitatea tabloului,eu am adus din tara branzeturi specifice iar consulatul Romaniei a avut grija ca cele mai alese vinuri romanesti sa fie si ele prezente acolo.
La ceremonia din cadrul Primariei Ursu a fost centru atentiei si acolo mi-a fost dat sa aud cel mai frumos compliment adus lui de la o romanca plecata din tara de peste 30 de ani:"Ursule tu esti Badea Cartan al ciobanestilor romanesti!"
http://clubulnationaldecainiciobanestiromanesti.sunphoto.ro/1995_Ziua_Nationala_a_Romaniei_la_Bruxelles

razvan
puppy
puppy

Mesaje : 326
Data de inscriere : 06/05/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum